NASZE PORTALE: DoZwiedzenia

Header Bg Front

Muzeum Mineralogiczne

w górachDodaj do ulubionych
Kontakt ul. Kilińskiego 20
58-580 Szklarska Poręba

kom.: 607 100 880
http://www.sokolowski-muzea.pl/

Opis

Pasję rodziców podzielają również dwie córki, które prowadzą podobną instytucję w Kamieniu Pomorskim. Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie ma jedne z najoryginalniejszych zbiorów geologicznych w Polsce. Zgromadzono tu cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne. Twórcy tego muzeum nawiązali tym samym do pięknych polskich tradycji sięgających osiemnastego wieku, kiedy to prywatne zbiory geologiczne m.in. Stanisława Augusta Poniatowskiego (1728-1798), Anny z Sapiechów Jabłonowskiej (1728-1800) szerzyły wiedzę przyrodniczą będącą jej skarbnicą dla wielu światłych ludzi polskiego Oświecenia.

W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata a także jeden eksponat z kosmosu – meteor Gineon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w europie „Las Karboński”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły 300 milionów lat temu. Osobnym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywata kolekcja tych szkieletów sprzed miliona lat.

Zgromadzone w Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie zbiory mineralogiczne mają dużą wartość naukową i dydaktyczna. Kolekcje minerałów z Karkonoszy i Gór izerskich, kalcytów i stalaktytów z Wojcieszowa oraz minerałów rudnych.

Lokalizacja

Szklarska Poręba
ul. Kilińskiego 20 , 58-580 Szklarska Poręba

 

×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu